Strona główna > Superfood - Konopie > Mleko z nasion konopi – nowy super hit w zdrowej diecie.

Na świecie jest mnóstwo osób cierpiących na nietolerancję mleka krowiego. Takie osoby coraz częściej szukają zastępstwa dla mleka, czyli jego zamiennika, który będzie odpowiednio smakował i miał podobne, lub nawet lepsze właściwości. Jednym z najlepszych zamienników okazało się mleko z nasion konopi, którego właściwości zachwyciły dietetyków i specjalistów od zdrowego żywienia.

Najlepszej jakości olej konopny znajduje się w sklepie internetowym Natura i Ja

Mleko konopne 

Dlaczego właśnie mleko z konopi? Czym tak się wyróżnia?

Mleko z nasion konopi jest świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy oraz na alergię na białko krowie. Sięga po nie również coraz więcej osób na diecie wegańskiej oraz mnóstwo innych, które przekonały się o jego właściwościach żywieniowych. Mleko z konopi w przeciwieństwie do innych zamienników mleka krowiego, czyli do mleka sojowego i koziego, nie zawiera w ogóle białka uczulającego, dlatego stało się po prostu idealnym produktem dla tak wielu osób. Oprócz tego mleko z konopi stosują osoby będące na diecie odchudzającej, ponieważ zawiera ono bardzo mało kalorii.

Ze względu na małą zawartość energetyczną jest szczególnie polecane przez dietetyków dla wszystkich, którzy starają się zrzucić zbędne kilogramy. Mleko z konopi jest pełne nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega-6, do tego również wapnia, witamin i mikroelementów, więc daje nam wszystko czego potrzebuje nasz organizm od mleka i innych produktów. Brak białek pochodzenia odzwierzęcego sprawia, że mleko z konopi praktycznie nie posiada nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, co zwykle znajdujemy w mleku krowim.

Czego chcieć więcej?

Zapewne sceptycy w tym momencie zapytają o smak, kolor i zapach, co jest dla wielu osób równie ważne co składniki odżywcze. Już śpieszymy z odpowiedzią, że mleko z konopi ma kremową barwę oraz delikaty, przyjemny zapach i smak, o nucie orzechowo – słonecznikowej, co zachwyca najczęściej większość konsumentów. Dzięki takim walorom smakowym i zapachowym mleko z konopi staje się rewelacyjnym dodatkiem do wszystkich płatków śniadaniowych, koktajli, sosów, kawy i zup. Można go też spożywać jako oddzielny, samodzielny napój, tak samo jak tradycyjne mleko krowie.

Jak to się dzieje że mleko to ma tyle pozytywnych właściwości i jak jest wydobywane z konopi?

Przypomnijmy, że do produkcji mleka nie są używane konopie indyjskie, tylko inna odmiana, czyli konopie siewne. Są to zupełnie inne odmiany i konopie siewne nie mają żadnych właściwości odurzających. Konopie siewne zostały zaliczone przez specjalistów od żywienia do tzw. grupy superfood, czyli o właściwościach które stawiają je wyżej niż inne podobne produkty. Z konopi uzyskujemy bardzo dobrej jakości białko, które może być zastępstwem dla osób będących na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej, a dodatkowo jest zdecydowanie lepiej przyswajane niż białko z mleka krowiego czy sojowego.

Konopie nie mają właściwości wzdymających oraz nie zawierają fitoestrogenów. Wysoka zawartość kwasów omega daje nam elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, układu nerwowego, działa antydepresyjnie i przeciwzapalnie, co jest już udowodnione naukowo. Mleko z konopi dzięki wysokiej zawartości tych kwasów, ma także działanie antynowotworowe, działa pozytywnie na wygląd naszej skóry, łagodzi podrażnienia oraz przebieg chorób skórnych.

W konopiach zawarte są także odpowiednie proporcje pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6, co dodatkowo daje porcje doładowania się „superfood”. Mleko z konopi pokochały również osoby cierpiące z powodu otyłości.

Tradycyjne mleko krowie ma wysoki poziom energetyczny, a co za tym idzie powinno być wykluczone z diety, ale skąd więc czerpać wapń i inne składniki odżywcze?

Rozwiązaniem okazało się właśnie mleko z konopi, bogate w wiele witamin i minerałów, a do tego obniżające stężenie złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Mleko z konopi można kupić gotowe w sklepie oraz przygotować go samego w domu. Przygotowując go w domu mamy pewność, że nie zawiera chemicznych dodatków w postaci konserwantów i innych ulepszaczy. Mleko robi się bardzo szybko i prosto, a do produkcji potrzebne są szklanka łuskanych nasion konopi oraz około czterech szklanek wody.