Strona główna > Marihuana medyczna > Kilka właściwości leczniczych marihuany

Stany w całym kraju - 29 z nich oraz Waszyngton DC - zalegalizowały marihuanę medyczną. 

Społeczeństwo amerykańskie w dużej mierze popiera legalizację marihuany medycznej. Co najmniej 84% społeczeństwa uważa, że lek powinien być legalny do użytku medycznego, a korzystanie z puli rekreacyjnej jest mniej kontrowersyjne niż kiedykolwiek, przy czym co najmniej 61% Amerykanów jest za nim zainteresowanych.

Chociaż niektóre medyczne korzyści z palenia tytoniu mogą być przeceniane przez zwolenników legalizacji marihuany, ostatnie badania wykazały, że istnieją uzasadnione medyczne zastosowania marihuany i silne powody, aby kontynuować badania nad zastosowaniem medycznym leku.

Nawet Narodowy Instytut ds. Nadużyć Narkotyków w NIH wymienia medyczne zastosowania marihuany.

W marihuanie znajdują się co najmniej dwie aktywne substancje chemiczne, które zdaniem naukowców mają zastosowanie lecznicze. Są to kannabidiol (CBD) - który wydaje się oddziaływać na mózg bez wysokiego i tetrahydrokanabinolu (THC) - który ma właściwości przeciwbólowe i jest w dużej mierze odpowiedzialny za wysoki.

Ale naukowcy twierdzą, że ograniczenia w badaniach nad marihuaną oznaczają, że wciąż mamy duże pytania dotyczące jej właściwości leczniczych. Oprócz CBD i THC istnieje jeszcze około 400 innych związków chemicznych, z czego ponad 60 to kanabinoidy. Wiele z nich może mieć zastosowanie medyczne. Ale bez dalszych badań, nie będziemy wiedzieć, jak najlepiej wykorzystać te związki.

Więcej badań pozwoliłoby również rzucić światło na zagrożenia związane z marihuaną. Nawet jeśli istnieją legalne zastosowania marihuany leczniczej, nie oznacza to, że wszystkie jej zastosowania są nieszkodliwe. Niektóre badania wskazują, że osoby przewlekle używające marihuany mogą mieć upośledzoną pamięć, zdolność uczenia się i szybkość przetwarzania, zwłaszcza jeśli zaczęły regularnie używać marihuany przed 16 lub 17 rokiem życia.

Na niektóre z poniższych świadczeń medycznych, są dobre dowody. Dla innych, jest powód, aby kontynuować badania.

Jennifer Welsh przyczyniła się do powstania wcześniejszej wersji tej historii.

Najlepiej wspomagane zastosowanie lecznicze marihuany to leczenie przewlekłego bólu

W ostatnim raporcie Narodowych Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny stwierdzono, że istnieją ostateczne dowody na to, że konopie indyjskie lub kannabinoidy (które znajdują się w roślinie marihuany) mogą być skutecznym lekarstwem na przewlekły ból.

W raporcie stwierdzono, że jest to "zdecydowanie najczęstszy" powód, dla którego ludzie proszą o medyczną marihuanę.

Istnieją również mocne dowody na to, że marihuana medyczna może pomóc w skurczach mięśni

W tym samym sprawozdaniu stwierdzono, że istnieją równie mocne dowody na to, że marihuana może pomóc w skurczach mięśni związanych ze stwardnieniem rozsianym.

Inne rodzaje skurczów mięśni również reagują na marihuanę. Ludzie używają medycznej marihuany do leczenia skurczów przepony, które są nieuleczalne przez inne, przepisane leki.

Wydaje się, że nie szkodzi to pojemności płuc, a nawet może ją poprawić

Jest sporo dowodów na to, że marihuana nie szkodzi płucom, chyba że ty też palisz tytoń. Jedno z badań opublikowanych w Journal of the American Medical Association wykazało, że marihuana nie tylko nie pogarsza funkcji płuc, ale może nawet zwiększyć ich pojemność.

Badacze poszukujący czynników ryzyka chorób serca zbadali czynność płuc u 5 115 młodych dorosłych w ciągu 20 lat. Palacze tytoniu stracili z czasem funkcję płuc, ale użytkownicy garnków w rzeczywistości wykazali wzrost pojemności płuc.

Możliwe, że zwiększona pojemność płuc może wynikać z brania głębokich oddechów podczas wdychania leku, a nie z zawartego w nim leczniczego środka chemicznego.

Palacze w tym badaniu palili tylko kilka razy w miesiącu, ale nowsze badanie przeprowadzone wśród osób, które paliły trawkę codziennie przez okres do 20 lat, nie znalazło żadnych dowodów na to, że palenie trawki zaszkodziło ich płucom.

W raporcie National Academies stwierdzono, że istnieją dobre badania wskazujące, że osoby używające marihuany nie mają większego prawdopodobieństwa wystąpienia raka związanego z paleniem.

Może być przydatny w leczeniu jaskry lub może być możliwe pozyskanie leku z marihuany do tego celu

Jednym z najczęstszych powodów, dla których państwa pozwalają na stosowanie marihuany medycznej jest leczenie i zapobieganie chorobie oczu jaskry, która zwiększa ciśnienie w gałce ocznej, uszkadzając nerw wzrokowy i powodując utratę wzroku.

Marihuana zmniejsza ciśnienie wewnątrz oka, według Narodowego Instytutu Oka: "Badania przeprowadzone na początku lat 70. wykazały, że marihuana, podczas palenia, obniżyła ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) u osób z normalnym ciśnieniem oraz u osób z jaskrą".

Na razie medyczna zgoda jest taka, że marihuana obniża IOP tylko na kilka godzin, co oznacza, że nie ma na razie dobrych dowodów na to, że jest to leczenie długoterminowe. Naukowcy mają nadzieję, że być może uda się opracować związek na bazie marihuany, który będzie trwał dłużej.

Może to pomóc w kontrolowaniu napadów padaczkowych

Niektóre badania wykazały, że cannabidiol (CBD), inny główny związek z marihuaną, wydaje się pomagać ludziom z padaczką oporną na leczenie.

Wiele osób zgłosiło, że marihuana jest jedyną rzeczą, która pomaga kontrolować napady ich lub ich dzieci.

Nie przeprowadzono jednak zbyt wielu badań na ten temat w oparciu o złoty standard i podwójnie ślepą próbę, więc badacze twierdzą, że potrzeba więcej danych, zanim dowiemy się, jak skuteczna jest marihuana.

Zmniejsza również objawy ciężkiego zaburzenia napadowego znanego jako zespół Draveta

Podczas badań do swojego filmu dokumentalnego "Weed" Sanjay Gupta przeprowadził wywiad z rodziną Figi, która leczyła ich 5-letnią córkę za pomocą medycznego szczepu marihuany o wysokiej zawartości kannabidiolu i niskiej zawartości THC.

Córka rodziny Figi, Charlotte, ma zespół Draveta, który powoduje drgawki i poważne opóźnienia rozwojowe.

Według filmu, lek zmniejszył jej napady z 300 na tydzień do jednego na siedem dni. Czterdzieści innych dzieci w tym stanie używało tego samego szczepu marihuany do leczenia swoich napadów, kiedy film był kręcony - i wydawało się, że to działa.

Lekarze, którzy zalecili ten zabieg, powiedzieli, że kannabidiol w roślinie wchodzi w interakcje z komórkami mózgu, aby wyciszyć nadmierną aktywność w mózgu, która powoduje te napady.

Gupta zauważa jednak, że szpital na Florydzie, który specjalizuje się w tym zaburzeniu, Amerykańska Akademia Pediatrii i agencja ds. egzekwowania prawa antynarkotykowego nie popierają marihuany jako leczenia Draveta lub innych zaburzeń napadowych.