Strona główna > Blog > Kosmetyki ekologiczne i kosmetyki pseudoekologiczne

Moda na ekologię panuje we wszystkich branżach już od całkiem długiego czasu, więc musiała objąć także świat kosmetyków. Problem w tym, że na półkach drogerii i aptek pojawia się cała masa różnego rodzaju propozycji kosmetyków opatrzonych napisami odnoszącymi się do ekologii bezpośrednio lub pośrednio, a zapytani przez nas sprzedawcy zachwalają ekologiczne przymioty oferowanych przez siebie produktów, ale niestety w większości przypadków jest to jedynie marketingowe zagranie, aby sprzedać posiadany na półkach towar. Temat jest trudny, ponieważ nie ma tutaj żadnych określonych wytycznych odnośnie określania kosmetyków mianem produktów ekologicznych. Efektem takiego stanu rzeczy jest nastawienie wielu producentów na produkcję kosmetyków, które tylko udają produkty ekologiczne.

 

Sklep domiuroda.pl

 

Ekologiczne i biologiczne kosmetyki

Wszystko to oczywiście związane jest z modą dominującą wśród klientów. Chcą oni kupować produkty ekologiczne, więc nie inaczej musi być w przypadku kosmetyków. Sprawiło to, że zdecydowanie niszowe produkty, jakimi były jeszcze do niedawna kosmetyki ekologiczne, nagle stały się elementem nastawionego na zdrowy tryb życia konsumenckiego mainstreamu. Wydobyły się one ze swoich fortec w typowo ekologicznych sklepach internetowych i trafiły nawet na półki marketów, a niedługo później różne koncerny zwietrzyły szansę na dodatkowe zyski i zaczęły zarzucać rynek produktami „bio”, „eko” czy „natural:. Niestety, taki stan rzeczy skutkował poważnym zamieszaniem, ponieważ początkowo kosmetyki ekologiczne były ściśle określonym produktem, a teraz stały się nie wiadomo czym do końca. 

Oferta kosmetyków mineralnych Earthnicity Minerals: www.earthnicity.pl

Jak właściwie zdefiniować produkt ekologiczny? Dla niektórych osób jest to produkt wolny od syntetycznych dodatków, a dla innych nie będzie w nim produktów odzwierzęcych i pochodnych ropy naftowej. Do tego dochodzą jeszcze kwestie etyczne, jak na przykład testowanie produktów na zwierzętach. Inne osoby utrzymywały, że ekologiczny produkt będzie ekologiczny tylko wtedy, kiedy sami zbierzemy zioła na łącze i z nich zrobimy maseczkę. Tylko co będzie, jeśli zioła z łąki kupimy w sklepie? Rozwiązaniem tego problemu jest zdecydowanie samodzielnie, co to jest produkt eko, po czym uważne przyglądanie się wszystkim etykietom i czytanie, na jakiej podstawie uzyskał swój deklarowany przymiot. Etykieta prawdę nam powie.